Hlavním hrdinou příběhu je lišák, který zoufale touží stát se obávaným predátorem. Jenže realita je jiná. Jeho pokusy o ulovení slepice z farmy končí nezdarem a nezbývá mu než živit se tuřínem. Po několika komických situacích mu vlk pomůže vymyslet plán: ukrást tři vejce a vychovat z nich baculaté, šťavnaté slepičky. Pak si oba dopřejí chutnou hostinu.
Plán má ale zásadní trhlinu – po vylíhnutí kuřátka k lišákovi přilnou a začnou ho považovat za svou maminku. Lišák se je snaží přesvědčit, že je velký zlý lišák a že jim od něj hrozí nebezpečí, ale kuřata si to přeberou po svém: „Jestli je to pravda, znamená to, že... že... Znamená to, že my jsme taky lišáci!"
S každou další stránkou sledujeme, jak si k nim lišák postupně vytváří úplně jiný vztah, než čekal. Stává se z něj adoptivní rodič, který musí zvládnout nejen tři neposedná kuřata, ale i rozčileného vlka.
Knížka má chytrý, trochu jízlivý humor a zároveň v sobě ukrývá něco dojemného. Pod vrstvou vtipu se skrývá milá metafora rodičovství. Rennerovy kresby jsou volné, hravé a expresivní – každá postava má vlastní mimiku i charakter a už samotné výrazy vás dokážou rozesmát.
Benjamin Renner je francouzský animátor, režisér a komiksový kreslíř, známý také pod pseudonymem Reineke. Jako malý trávil letní prázdniny na jihu Francie a rád si hrával na sousedově farmě, kde ho fascinovalo, jak se z vajec líhnou kuřata.
Jeho otec mu jednou vysvětlil, že nově vylíhnutá mláďata považují první bytost, kterou uvidí, za svou matku. Pro malého chlapce to byla znepokojivá, ale podnětná představa. Co kdyby kuřata jako první spatřila psa nebo lišku? Právě tahle myšlenka se stala základem jednoho z nejpopulárnějších francouzských komiksů „Le Grand Méchant Renard".
Kniha v roce 2016 získala prestižní komiksovou cenu Prix Jeunesse na festivalu v Angoulême, filmová adaptace pak cenu César za nejlepší animovaný film. Do češtiny ji přeložila Alena Jurionová a vydalo nakladatelství Centrala.
Knížku vidím jako hodně univerzální – lze ji předčítat, mohou ji číst začínající i pokročilí čtenáři, děti, které čtení moc „nedají", i dospělí. U nás už má své místo jisté. A u vás?
Benjamin Renner: Velký zlý lišák / Centrala, 2026
Překlad: Alena Jurionová