Amen
Anuša, Marina, Eva a Nataša, z jejichž iniciál se skládá romské slovo AMEN - MY, jsou kamarádky na život a na smrt.
369 Kč
Vyprodáno
Nakladatel:
Kher
Jazyk:
Čeština
Popis:
248 stran, měkká šitá vazba,
16 × 23 cm
Rok vydání:
2023
ISBN:
978-80-87780-39-8
Kdy a jak doručíme?

Doručení:
Během 35 pracovních dnů

Zásilkovna ČR pobočka  89 Kč
Zásilkovna ČR na adresu  109 Kč
Zásilkovna SK pobočka  99 Kč
Zásilkovna SK na adresu  149 Kč
Dobírka  +30 Kč k poštovnému
Osobní odběr Brno  zdarma

Při objednávce nad 2900 Kč poštovné zdarma.

Zasíláme i do zahraničí.
Zahraniční poštovné řešíme individuálně.

Až na nejmladší Natašu končí základní školu a rozhodují se, co dál. Ještě se denně scházejí na rokycanské Bílé haldě, kde sní třeba o kariéře zpěvačky nebo projížďce ve sporťáku, ale za rohem už na ně kyne dospělost. Prožívají první lásky a jejich kamarádství je nejednou podrobeno zkoušce. Perou se s realitou, ať už je jí fabrika, učňák, východní Německo nebo slovenská osada. Nikdy ale neztrácejí smysl pro humor a víru jedna v druhou.

Proletářský, romsko-český, dívčí román Ilony Ferkové, určený starší mládeži, je výjimečný prostředím romské dělnické třídy i zasazením do období roztančených šedesátek v socialistickém Československu. Odehrává se mezi mladými lidmi, kteří hned po základce museli nastoupit do práce a vedle jadrného jazyka ulice přirozeně ovládají i romantickou řeč lásky. Především je to ale příběh velkého holčičího přátelství.

Ilona Ferková je jednou z nejplodnějších romských autorek současnosti. Už od své povídkové prvotiny Mosarďa peske dživipen anglo love / Zničila si život kvůli penězům (1992), v níž jako první beletristicky zachytila zhoubnou praxi nucených sterilizací romských žen, nepřestává do romské literatury vnášet nová témata a formy. Ať už to byly různorodé fasety asimilační politiky v povídkové sbírce Čorde čhave / Ukradené děti (1996), schizofrenní prostředí smíšených romsko-českých svazků v novele Kalo, či parno / Černý, nebo bílý (2000), realita romské migrace do Anglie v próze Vakeriben pal e Angľija / Příběhy z Anglie (2008), nebo novodobý fenomén hazardního hráčství v povídkovém cyklu De mek jekh, Ľido! Kaštankuskre vakeribena andal e herňa / Ještě jedno, Lído! Kaštánkovy příbehy z herny (2018), vždy je společensky angažovaná a zároveň chápavá. AMEN / MY je jejím doposud nejrozsáhlejším dílem v romštině, v němž se jako první romská spisovatelka obrací přímo k dospívajícím dívkám.

Mohlo by se vám také líbit